یکشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۱۹

به همت سازمان زیباسازی شهرداری قزوین؛

فراخوان جشنواره تخم مرغ‌های رنگی نوروز 1401

داریوش قاسمی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری قزوین گفت: با هدف استقبال از بهار و نوروز ۱۴۰۱ قزوین، سازمان زیباسازی شهرداری قزوین با همکاری انجمن توسعه‌ هنرهای تجسمی استان جشنواره تخم مرغ های رنگی نوروزی 1401 را برگزار می‌کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهرداری قزوین، قاسمی مدیرعامل این سازمان عنوان کرد: سازمان زیباسازی شهرداری‌‌‌ قزوین‌ در ‌نظر‌دارد ‌با همکاری کانون هنرهای شهری انجمن توسعه‌ هنرهای تجسمی استان قزوین، جشنواره تخم‌مرغ‌های نوروزی - استقبال از بهار ۱۴۰۱ را با عنوان عیدانه و با هدف ارتقای سطح کیفی فضای شهری ، ایجاد حس شور و نشاط بهاری با شرایط و ضوابط یکسان برگزار کند.

وی با اشاره به  روند کلی شرکت در  این جشنواره، ادامه داد: ثبت‌نام هنرمند و ارائه طرح پیشنهادی بر اساس شرایط اعلام شده از طرف دبیرخانه در زمان مقرر، انتخاب طرح‌های برتر (به لحاظ خلاقیت در ایده، کمپوزیسیون، رنگ‌بندی، استفاده از عناصر و نمادهای فرهنگی ایرانی، نگاه خلاق و هنرمندانه به موضوع سنت دیرینه جشن نوروز و آیین ایرانی استقبال از فصل بهار و سایر ویژگی های هنری اثر) ،  شرکت در جلسه توجیهی، دریافت برنامه اجرای نهایی و هماهنگی جشنواره و  اجرای نهایی طرح های منتخب بر روی سازه‌های تخم‌مرغ در محل اصلی جشنواره روند کلی شرکت در جشنواره است.

این مسئول به اهداف و رویکردهای برگزاری این جشنواره اشاره و تصریح کرد: اشاعه فرهنگ زیبایی‌شناسی و ارتقای سواد بصری شهروندان، حمایت از هنرمندان متخصص جهت الگوسازی در زمینه بخش‌های مختلف جشنواره، شناسایی هنرمندان مستعد، جذب ایده‌ها و طرح‌های خلاقانه وایجاد فضای مناسب شهری و بهبود نمای شهری در آستانه سال نو و جشن نوروز نیز از مهم ترین اهداف برگزاری این جشنواره به شمار می رود.

این مدیر شهری افزود: شرایط اعلام شده برای شرکت در این جشنواره عمومی است و همه گروه‌های هنری و هنرمندان از سراسر کشور دارای سابقه کار مرتبط می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند، از هر هنرمند حداکثر یک طرح برای اجرای نهایی انتخاب می‌شود که محدودیتی در تعداد ارائه طرح‌های پیشنهادی وجود ندارد.

قاسمی نحوه‌ی ارائه طرح ها را به این ترتیب دانست که طرح پیشنهادی (بدون پرسپکتیو، با رنگ‌آمیزی کامل و بزرگ‌نمایی جزییات) باشد، طرح باید در فرمت ارائه شده در قالب، مونتاژ و ارائه شود. همچنین  پر کردن فرم اطلاعات شخصی و هنری هنرمند الزامی است و طرح‌های پیشنهادی باید بعد از پرینت رنگی در قطع A3 به دبیرخانه جشنواره تحویل داده شود. گفتنی است که شرکت‌کنندگان در صورت عدم امکان تحویل حضوری آثار می‌توانند طرح خود را از طریق پست به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

مدیر عامل سازمان زیباسازی شهرداری قزوین اضافه کرد: طرح به همراه پرینت رنگی باید در قالب فرمت ارائه شده سازمان در قطع A3 و با کیفیت تصویر 300 و یک فایل Word که مشخصات کامل و رزومه شرکت‌کننده در آن نوشته شده است از طریق تلگرام، واتس‌اپ و ایمیل به دبیرخانه جشنواره ارسال شود.

وی ادامه داد:  در این جشنواره هر‌ اثری که از نظر هیئت‌داوران پذیرفته شود به عنوان طرح منتخب تلقی گشته و بعد از اجرای طرح داوری صرفا جهت کیفیت اجرای اثر انجام شده و هیچ‌گونه رتبه برتری انتخاب نخواهد شد،  مهلت ارسال آثار در جشنواره تخم‌مرغ نوروزی از ۱۲ دی تا ۱۲ بهمن ۱۴۰۰است، موضوع و محور طرح‌های جشنواره آزاد است، تکنیک و مواد مصرفی در اجرای آثار آزاد است.

قاسمی یادآور شد:  مسئولیت اصالت طرح‌های پیشنهادی و رعایت حقوق معنوی تولید اثر به طور کامل متوجه هنرمند شرکت کننده بوده و چنانچه در هرمرحله و هر بخش از جشنواره اصالت طرح، دعاوی مربوط به حقوق معنوی خلق اثر یا شکایات دیگر هنرمندان (کپی بودن طرح یا ارائه طرح‌هایی که توسط هنرمند دیگری خلق یا مورد ادعا باشد) در مورد اثر ارائه شده پیش بیاید و صحت آن توسط داوران و دبیرخانه جشنواره به اثبات برسد هنرمند و آثار ارائه شده از جشنواره حذف و خارج خواهد شد. بدیهی است در صورت بروز چنین رخدادی شرکت‌کننده حق هیچگونه اعتراضی نداشته و هدیه جشنواره و جوایز اجرای برتر نیز به وی تعلق نخواهد گرفت.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری قزوین بیان کرد: به تمامی هنرمندان منتخب در بخش تخم‌مرغ رنگی که آثار خود را در جشنواره اجرا نمایند مبلغ ۳۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال (سه میلیون تومان) به عنوان هدیه ورودی و گواهی شرکت تعلق خواهد گرفت؛ همچنین پس از اجرای نهایی آثار و طبق نظر داوران و کارشناسان جشنواره به ۳ اثر برتر از نظر تکنیک، تمیزی اجرای نهایی و انطباق اجرا با طرح ارائه شده هر یک هدیه نقدی به مبلغ ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال ( دو میلیون تومان) تعلق خواهد گرفت.گفتنی است که زمان اجرای جشنواره در نیمه اسفند‌ماه در نظر گرفته شده است که تاریخ دقیق آن اعلام خواهد شد.

این مدیر شهری خاطرنشان کرد: مکان اجرای جشنواره در محوطه پیاده راه مقابل کاخ تاریخی چهل‌ستون است، مدت زمان اجرای نهایی آثار ۵ روز کاری خواهد بود، تهیه هرگونه مواد مورد نیاز بر عهده هنرمند است.

او با اشاره به این موضوع که تمام هنرمندان شرکت‌کننده و گروه‌های هنری موظف هستند حین اجرای نهایی به توصیه‌ها، مقررات و نظرات ناظرین و کارشناسان توجه کامل داشته و موارد اعلامی را در نظر داشته باشند، گفت:  بدیهی است پایین بودن درجه کیفی در اجرای نهایی، عدم انطباق اجرا با طرح اولیه یا هرگونه تخلف از مقررات جشنواره موجب کاهش و یا عدم پرداخت مبلغ فوق با نظر هیئت‌داوران جشنواره خواهد بود.

قاسمی عنوان کرد: حضور تمام هنرمندان همه‌ی روزه و در همه‌ی مراحل مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و در صورت عدم حضور به موقع هنرمندان در تاریخ و ساعات تعیین شده توسط دبیرخانه هنرمند جریمه خواهد شد؛ همچنین تمام گروه‌های اجرایی موظفند هر مرحله از اجرای اثر را به صورت روزانه به تایید ناظرین جشنواره رسانده و پس از تایید نسبت به اجرای مراحل بعدی اقدام  کرده و موارد ایمنی را رعایت نمایند.

قاسمی افزود: با توجه به این که محل اجرا، در محوطه تاریخی است، شایسته است هر گروه محوطه فضای اطراف کار اجرایی خود را پاکیزه نگه دارد و با عوامل اجرایی تعامل و همکاری لازم را داشته باشند.

این مدیر شهری تصریح کرد: ارتباط دبیرخانه با هنرمندان تنها از طریق سرپرست و فرد ثبت‌نام کننده که به عنوان نماینده گروه هنری شناخته می‌شود خواهد بود، مسوولیت کیفیت اجرا نیز بر عهده ایشان است. همچنین مبالغ هدیه و جوایز مشخص شده در مورد هنرمندانی که به صورت گروهی در جشنواره ثبت‌نام و شرکت کنند به نماینده گروه هنری پرداخت می شود.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری قزوین گفت:  برای هنرمندانی که به شکل گروهی در جشنواره شرکت می‌کنند یک گواهی شرکت در جشنواره به نام گروه هنری و به تعداد اعضای گروه گواهی‌های مستقل با قید اسامی هنرمندان گروه صادر خواهد شد.

تمام هنرمندان و گروه‌های داوطلب پس از دریافت فرم ثبت‌نام از پورتال سازمان، می‌بایست آن را تکمیل و پرینت کرده و به همراه تصاویر طرح پیشنهادی به آدرس ایمیل جشنواره ارسال نمایند. ( لازم به ذکر است تصاویر رزومه بایدگویا بوده و کلیت اثر و جزییات اجرایی آن قابل تشخیص باشد. محدودیت ارسال تصویر وجود ندارد.). بهترین شیوه برای ارائه رزومه با فرمت Word است.

قاسمی به این موضوع که پرینت نهایی آثار (هر اثر دو فرم شماره ۱ و ۲) می بایست به همراه فرم شرکت که در محل دبیرخانه ارائه می‌شود توسط هنرمند تکمیل، امضاء و به صورت حضوری تحویل دبیرخانه شود،  اشاره و تصریح کرد:  شرکت کنندگان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به  پرتال سازمان زیباسازی شهرداری قزوین به نشانی Zibasazi.qazvin.ir  مراجعه  و آثار خود را به آدرس ایمیل سازمان زیباسازی شهرداری قزوین به نشانی qzibasazi@gmail.com  ارسال کنند.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری قزوین گفت:  دبیرخانه آنلاین در اپلیکیشن تلگرام به نشانی https://t.me/qvaa_honareshahri  ،  کانال اطلاع‌رسانی انجمن هنرهای تجسمی در اپلیکیشن تلگرام به نشانی     https://t.me/qvaac  ،  آدرس‌ایمیل‌جشنواره   info.qvaa@gmail.com  و زمان ثبت‌نام و ارائه طرح  از ۱۲ دی تا ۱۲ بهمن ۱۴۰۰ است.

 این مدیر شهری افزود:  نشانی دبیرخانه این جشنواره قزوین، میدان میرعماد، جنب دروازه تاریخی درب‌کوشک، مجتمع فرهنگی- هنری اداره ارشاد- طبقه دوم- دفتر انجمن هنرهای تجسمی استان قزوین به شماره ‌تلفن همراه دبیرخانه جهت ارسال فایل آثار در تلگرام و واتس‌اپ  ۰۹۰۵۷۴۶۴۹۷۲ در ساعات کاری  ۹ الی ۱۳/۳۰ ،  ۱۶/۳۰ الی ۱۹/۳۰ است.

تصاویر مرتبط